1 Eylül 2010 Çarşamba

mahfediyor beni şu yeniyetme isimler ,


önceden kayalar  ,filizler,   neşeler,   aytunçları hazmetmeye ve cümle içinde kullanmaya çalışırken,   şimdi onları arar olduk
eğer asri olduğunu    iddia ediyorsa anne baba ,    çocuk otomatikman ;   doğuş,  atakan    selvi    oluveriyorbiraz mütedeyyinse aile;   öyle bilindik olmayacak isim      hani çocukları emsalsiz,    dünyanın en harika çocuğu ya,    kimsede olmayacak isim    açılıyor kur anı kerim,    mana bilmeden kulağa hoş gelen isim seçiliveriyor ;
aleyna    ( üzerimize demek arapçada )        şüheda   ( şehitler )      buğra  ( erkek deve )   gibi kazalar olabiliyor     düşünsenize ;   size  şehitler ya da erkek deve diye seslenildiğini , ömür boyunca çekilecek bu çileo kadar abukları varki ;    yasmin  ( ne demekse )       melisa ( şifalı ot ismi ), berkcan  , gerçek     ahh   bu kadar özentilik    fazla artık
gerçek gerçek diye çağrılmayı düşünemiyorum;   sanki yalancıymışım gibi          yabancı isimlerden apartılanlara önyargılıyım biraz       burda niyet devreye giriyor       eğer özentiyle konulmuşsa vay haline;    mis kokulu cennet armağanı bebene     kafir ismi koymanın vebali büyük        tuana ismine de bayağı uzaktım anlamını öğrenene kadar    dedim ya niyet önemliisim koymak önemli bir adım çocuğun hayatında ;      ömür boyunca taşıyacak ayrıca  isim çocuğun tabiatını da etkiliyor inanıyorum ;  mesela bütün necatiler aksidir     süleymanlar sakin,  buraklar yerinde duramaz,   fatihler muhakkak yaramaz,    nalanlar ( inleyen ) ağlak,  haticeler çileli       isimlerin ebcet hesabıyla kişinin akıl ve fikir seviyesi de ölçülüyor,  bildiğim kadarıyla    bu kadar önemli yani

büyükler dahil oluyordu  önceden böyle olmuyordu ;  neclalar (soylu ) , beyzalar  ( ziyade beyaz ) elif ( ışık saçan)    nerde artık ? 
tamam bazı kazalar da yaşanıyordu ;    kezban ( yalancı )  , zeytun   ( bildiğin zeytin işte )    diye . tabii açıp gelişigüzel sayfayı ilk bulduğun her zaman en doğrusu olmayabiliyor biz itibar etmedik ama çevrede uçuşmalarına mani olamıyoruz haliyle ;  ajdar eve gel yavrum,  biricik gel bana bicik bicikplease birisi dur desin buna    çünkü yakında  gözügüzel, yakışıklı  ya da   hokkaburun diye birinin çağrıldığını işitmemiz an meselesi.

11 yorum:

ANNEM DİKTİ BEN GİYDİM dedi ki...

:)

ablamla ismimiz farklıydı...
çoğu kez doğru telaffuz edilemediği için,sinir olurdum,keşke daha bilindik bi ismim olsaydı derdim :)

ama büyüdükçe ve farklı olmayı sevdikçe ismimi de sevmeye başladım...hem de çok...


ben de ekleme yapıyım ayrıca;
çevremdeki sonu
han lı isimler zeki ve yaramazdır...

benim ismİmdekilerde güzel ve nazlı oluyo :D :D

AtolyeKedi dedi ki...

Evet bende çok takılıyorum şu farklı olmak adına konan isimlere.... Ama tabii hiç araştırmamıştım mesala kulağa hoş gelen isimlerin anlamlarını okuyunca çok şaşırdım.
Kulağa da hoş gelsin tabii ama bence daha önemlisi anlamı güzel olsun.

nohut oda dedi ki...

aslında bıraz azaldı bu durum sankı daha bır arttı ayseler alıler:)
bende bır ayse annesı olarak oglumada aynı sekılde bır ısım dusunuyorum.
gercı bzen kımın adı ayseydı gıbı sorular almıyor degılım ama ılk ısmını soyledıgımde ne guzel adı var dıyen de cok oldu sankı yenı bır ısımmıs gıbı..
unutulmus bıraz yada eskıler ısımlerımızın anlamlarını da pek bılmedıgı ıcın dıllenememıs mana yonuyle ...

betül dedi ki...

bende iki kardesin adi birbirine uyumlu olsun diye konan isimlere sasiyorum. esimin kuzeninin cocuklarinin adi berk ve berke yuuuhhh

neval dedi ki...

A.D.B.G.;doğru söylemişsin şekerim hanlar öyle oluyor
benimkiyle de dalga geçiyorlar nevale diye
sen galiba bulmaca sordun şimdi bize ımmm güzel ve nazlı ?

ATÖLYE KEDİ;çocuğun o ismin manasını yansıttığını düşünürsek anlamı kötü isimler koymanın mantığı nerde ?

NOHUT ODA; yenilerden bıkıldı ya da o kadar çoğaldılar ki ; eskiler rağbet görmeye başladı galiba biz sahabeden balamıştık ama teyyare ikincide havlu attı

BETÜL;sanki ikiz adı gibi yahu

*selinka** dedi ki...

bende hanlar annesi olarak bayagı cilekeş oluyorum bu durumda.ilk isimlerini var aslında ama onlar cok özel rüyamda konulmuş isimlerdi kac kere degiştirmek istedim kendimi hastanelerde buldum.hamileyken sonra boşverdim.ama saklılar.bizim bir hocamız vardı,cocugun göbek adını kimse bilmezse o cocuga sihir işlemez derdi.bizde kimseye söylemiyoruz.bilen sayısı 6-7 kişidir onlarda güvenilir kimseler ezan okurken koyan kişiler filan.senin neval ne anlama geliyor sevgili neval merak ettim.sevgilerle canım.

neval dedi ki...

SELİNKA;göbek adı meselesini bilsem söylemezdim bizimkiler de iki isimli çünkü
neval Allahın verdiği ihsanlar hediyeler demek ama herkes nevale = yiyecek diye biliyor dalga geçende çok

CAFE PEPELA dedi ki...

Merhabalar
Öncelikle samimi yazı ve lezzetli kelamlarınız için tebrik ederim.
Öznel bakış açıları ve ifade yeteneği,her zaman hoşuma gitmiştir,bunun bir lütuf olduğunu düşünmemek elde değil..
İsim hususuna gelince,en hassas noktamdan yakaladınız beni :)
Konuşulacak,söylenecek çok şey var lakin kısaca / dilimiz döndüğünce anlatmak isterim.
Her anne babanın niyeti farklıdır,kimi 'bebeğimin ismi kimsede olmasın' diye düşünür,anlamına dahi bakmaz,kimi olması gerektiği gibi evvela manasına dalar,gönlünü onunla okşar..
Yanlız şu var ki kimsenin içindekini,halis amacını bilemeyiz.Niyet hayır / akıbet hayır.Amellerimiz de niyetlerimize göre şekilleniyor.Misal 'Kezban' bilindiği üzre,yalancı/inkar eden manasına gelmiyor.Ked-Banu yani farsça,iyi hanım / evinin hanımı demek..
Türkiye'de yapılan istatistiklere neticesi,kullanılan isimleri yüzde 70 kadarının,arapça ve farsça isimler olduğu tespit edildi.Yeni isimler diye nitelendirdiğimiz isimleri çoğu da işte bu dil ailesinden aslında,bizlere yeni ve farklı gelmesinin sebebi,ilk duyuşumuzdur.
Bir örnek daha,Fatma.Arapça Feteme kökünden gelir,sütten kesme/ayırma/koparma demektir.Yani öyle çok güzel bir anlamı yok lakin Peygamberimiz s.a.v,fahr-i kainat bu ismi gözbebeğine vermiş,maksadı ise 'Ateşten kopsun,ona yaklaşmasın,tenine değmesin..' Ne kadar güzel,nasıl da güzelleştirmiş değil mi..
Osman da bu isimlerden.Demem o ki anne baba evladına en iyisi,en hayırlı ismi vermekle mükellef.Fakat size dünyanın en tatlı,en iyi,en derin anlamlı gelen ve hakikaten öyle olan isme bile birileri mutlaka bir kulp takacak,eleştirecektir..Önemli olan Rıza-ı İlahi yi gözetmek.
Son birşey daha,harika bir tespit var orda,Kuranı Kerim'den isim bulma..Bu konuyu defaatle izah etmeye çalışmızdır.Kitabullah İsim kitabı değildir haş'a,gidip de Bakara ismi verdiğinizi düşünsenize evladınıza :)
Hülasa Rabbimiz herkese en hayırlısı,en güzelini nasip etsin.Bu meselede çok fazla med-cezir yaşadığımız için,izninizle paylaşmak istedim gülüm.
Sürç-ü lisan etti isek affola,bu kadar uzun yazdığım için de hakkınızı helal edin..
Muhabbetle

neval dedi ki...

CAFE PEPELA ;yorumunuzun uzun olması sadece memnuniyet uyandırır fikirlerinizi ne kadar zarifçe beyan etmişsiniz kezban isminin arapça kezben mastarından (yalan söylemek ) geldiğini derste öğrenmiştik hocamızda teyit etmişti ama ayrıca sizin kelimenizdeki harf dal ama kezban derken oradaki zel değil mi ? teyit etmek için sözlüğe de baktım
gerçi vurgulamak istediğim sadece kulağa hoş gelen isimlerin konulduğu mananın aranmadığıydı
selamlar

dikisdersi dedi ki...

aleyna üzerinize olsa ne ala , yol demek ,ettehıyyatüde üzerinize anlamına geliyor degil mi ,bugra isminde tanıdklarımın hepsi önde gidiyor :)melek imini alanlar dertli oluyor ,çiğdem de rengarenk çiçek açtıgı için malesef ki her şeyi barındırıyor :( bunu bilerek 2.ismimi farklı ezanladım ,sünnet diye şimdi deme hani çocuk ilk ezanı kulagında duysun diye ezanlarlar :)ama ben 20 yaşından sonra 2.ismimide ezanlattım :)

neval dedi ki...

DİKİŞ DERSİ;onun manasını bilmiyorum ama üzerinize olmaması lazım hocaya sorarım bir ara
sahi melekler pek bir sakin oluyor derttenmi acep ?
aramıza hoşgeldin ;neval kimin otuzunda konan ismi acaba ?